Föreläsningar och seminarier

På Junibacken håller vi några seminarier per år som är öppen för vem som helst att delta på. Säkra din plats idag!

2024 – rädsla och skräck

2024 handlade Junibackens seminarier om rädsla och skräck i litteratur och teater för barn, och om behovet av att känna dessa känslor, med frågeställningen: Hur räddar vi de vuxna som är rädda för barns rädsla?

Vi ser att det är viktigt att få känna ytterligheternas känslor, så som ilska, skräck och sorg, hur svåra de än är att bemöta och hantera. Men vi ser också att det i dessa bråddjupa känslor går att lyfta upp med humor och hopp – också det helt livsnödvändigt.

2025 – hopp och humor

Så; 2025 väljer vi att se livet från den ljusa sidan – hur eländigt världen än mår. 

Vi minns att det är 80 år sedan 2a världskriget gav sig för fredens intåg, och att det med den kom en fantastisk skara författare som gjorde sina berättelser, karaktärer och sig själva odödliga i sitt sätt att se på världen och konsten.

Tove Jansson, Astrid Lindgren och Lennart Hellsing fick sina stora genombrott, och barnboksvärlden blev sig aldrig mera lik. Dagens författare av barnlitteratur kan berätta historier ur en helt annan vinkel och med en helt annan människo- (barn!) syn än vad som berättades vid 1900talets början.

En av dem är Jenny Jägerfeld, prisad författare och psykolog, som tar sig an de mest nattsvarta ämnen, men aldrig släpper taget om den andra sidan: Humorn genomsyrar hennes verk och ger glimtar av möjlighet och hopp.